Wciśnij ESC by zamknąć.

Everdell

2021-05-23
everdell worker-placement nature cards karty

Wydana w 2018 roku gra Everdell przyciąga do siebie zarówno graczy początkujących jak zatwardziałych fanatyków gier wszelakich. Czy to naprawdę dobra gra czy tylko ładnie oprawiony średniak? Zapraszam na moją krótką recenzję i opinię na temat tej intrygującej pozycji. 📜 Przebieg gry/ zasady</
Przed rozgrywką należy przygotować planszę gry, podzieloną na miejsca które mogą odwiedzać nasi robotnicy w celu zebrania surowców bądź wykonania odpowiednich akcji, karty stworzeń i budowli oraz karty i żetony dodatkowych wydarzeń zapewniające nam więcej punktów zwycięstwa.

Na szczycie planszy „wyrasta” wieczne drzewo które opisuje przejście na kolejne pory roku, trzyma robotników możliwych do odblokowania oraz karty wydarzeń specjalnych.

Sam przebieg gry jest dość intuicyjny. Podczas swojej tury, gracz może zagrać robotnika na miejsca oznaczone łapką zwierzaczka 🐾 lub zagrać kartę do swojego (lub przeciwnika 😈) miasteczka. Karty w naszym miasteczku podzielone są na kilka typów i zapewniają nam najczęściej dodatkowe bonusy, takie jak punkty zwycięstwa, surowce i akcje specjalne.

Gdy już nie mamy robotników ani surowców lub kart które możemy zagrać, pozostaje nam przejście do kolejnej pory roku. Wówczas gracz zbiera wszystkich zagranych do tej pory robotników oraz wykonuje akcję zapisaną w koronie drzewa. Dla przykładu pierwsze przejście „wiosna” dodaje nam jednego robotnika oraz pozwala na ponowne wykonanie akcji z kart z zielonym listkiem 🌿.

Gra trwa do momentu gdy wszyscy gracze spasują podczas ostatniej dostępnej pory roku (czyli jesieni). Wówczas podliczane są wszystkie punkty zwycięstwa które zapewniają nam karty, żetony oraz te które zebrali nasi robotnicy.

Everdell pozwala również na grę jednoosobową, to dla osób których żona woli patrzeć jak rosną rośliny niż z wami grać 😑.

W grze jednoosobowej gramy przeciwko zrzędliwemu gryzoniowi o imieniu Krostawiec, który co roku będzie wracał do krainy Everdell, są to 3 różne rozgrywki z rosnącym poziomem trudności! Podczas gry gracz wykonuje ruchy Krostawca które warunkuje instrukcja oraz 8-ścienna kostka.





🤔 Wrażenia
Już od pierwszej rozgrywki jestem zakochany w Everdell, w samej rozgrywce oraz oprawie wizualnej. Polecam rozgrywać grę przy relaksującej muzyce, koniecznie z motywem fantasy. Ciężko znaleźć drugą tak piękną grę. Same maleńkie i urocze surowce sprawiają, że przyjemniej się gra. Cieszę się że autorzy nie zastosowali „suchych” żetonów by je oznaczać.

Wypraska pozwala na posegregowanie większości elementów, chociaż szkoda że na surowce jest tylko jedno wgłębienie, lepiej trzymać je w jednorazowych woreczkach niż luzem, zwyczajnie łatwiej wtedy grę przygotować.

Karty wykonane są z lepszej jakości materiału, jednak „w razie czego” polecam je umieścić w koszulkach, szkoda by cokolwiek na te piękne ilustracje się wylało i je zepsuło.

Co najbardziej nadszarpuje cały ten obraz piękna to Wieczne Drzewo. Naprawdę robi wrażenie lecz przy ciągłym składaniu i rozkładaniu może się rozwarstwiać, dlatego radzę przy tym być ostrożnym lub grać bez.

Przysiadając do niej z Małgosią zazwyczaj chcemy się zrelaksować aniżeli zmiażdżyć przeciwnika i wygrać grę. Wprowadzenie nowych graczy jest szybkie, zasady są przejrzyste, wszystko co trzeba wiedzieć właściwie znajduje się na planszy. Osobiście jednak nie wyobrażam sobie siadać do niej samemu. Gra mimo całego swojego uroku oraz piękna, atrakcyjniejsza jest przy możliwości zagrania z kimś jeszcze.




☺️ Podsumowanie
To jedna z tych gier która podczas wielkiego wyboru „w co gramy” nie krzyczy ani nie wrzeszczy z półki a raczej spokojnie zaprasza na chwilę oddechu w lesie Everdell.

Gra skierowana dla co najmniej dwóch graczy. Rozgrywka dla jednego gracza fajnie że jest ale to jednak nie do końca to. Zasady są łatwe do przyswojenia, właściwie wystarczy zaprezentować przykładową turę i już gra śmiga. Polecam również do każdej rozgrywki włączyć spokojną relaksującą muzykę, w klimacie fantasy.

My już nie wyobrażamy sobie by nie gościła co jakiś czas na naszym stole, nasz zdecydowany „must have” i polecamy każdemu kto zastanawia się nad jej kupnem.

Informacje ogólne:

  • ilość graczy w podstawie: 1-4 osoby
  • czas rozgrywki: 40-80 min
  • wiek: 14+
  • James A. Wilson
  • ilustracje: Andrew Bosley
  • wydawnictwo Polskie: Rebel
  • data wydania: 2018

Jeśli macie jakieś sugestie/wskazówki/rady z chęcią je poczytam, proszę zostawicie je w komentarzu lub prześlijcie na e-mail wozmil95@gmail.com. Po więcej zdjęć zapraszam na instagram "dice_dizziness" 🎲.

Komentarze:

Karolina

Ciekawy kontent, śliczna oprawa. Od razu czuć, że warto tę pozycję przetestować.👌

Zostaw komentarz: